آشنایی با مولتی اسپیندل‌ها

مولتی اسپیندل‌ها

مولتی اسپیندل‌ها مجموعه‌هایی هستند که با نصب آنها بر روی دستگاه‌های دریل، فرز و یا یونیت‌های عمودی و افقی میتوان عملیات سوراخکاری و یا قلاویزکاری چند نقطه در یک قطعه را بطور همزمان انجام داد.

مولتی اسپیندل‌ها در انواع مجموعه‌های ثابت و متغیر و گاردانی ساخته میشوند که تعداد محورهای آنها میتواند بصورت دوتایی، سه تایی، چهارتایی و بیشتر با آرایش خطی و غیر خطی باشد.

ثابت و متغیر و گاردانی

در مولتی اسپیندل‌های ثابت، موقعیت و فاصله محورها ثابت بوده و براساس درخواست خریدار و موقعیت و فواصل مندرج در نقشه مورد نظر وی ساخته میشوند.

ولی در مولتی اسپیندل‌های متغیر، فاصله و موقعیت محورها با چرخش کلگی‌های مولتی اسپیندل، قابل تنظیم بوده و در فواصل و موقعیت دلخواه قابل فیکس شدن می باشند. که خریدار موقعیت و فاصله محورها را بر اساس نقشه و اندازه های مورد نیاز و یا نمونه کار خود تنظیم می نماید.

سوراخکاری و قلاویزکاری

مولتی اسپیندل‌های متغیر در رنج ها و سایزهای مختلف ساخته میشوند که در هر رنج، حداکثر و حداقل فاصله ای که قادر به سوراخکاری و یا قلاویزکاری است و همچنین حداقل و حداکثر قطر مته و قلاویزی که قادر است با آن سوراخکاری و یا فلاویزکاری نماید مشخص شده است. لذا با در نظر گرفتن تعداد، قطر و فواصل سوراخها و یا قلاویزهای موجود در قطعه میتوان مناسبترین سایز مولتی اسپیندل مورد نیاز را انتخاب نمود.

اگر چه انتخاب مولتی اسپیتدل ثابت و یا متغیر بنا به تشخیص و صلاحدید خریدار است ولی برای خریدارانی که محصول خاص و مشخصی تولید میکنند قاعدتا مولتی اسپیندل ثابت گزینه بهتری است. که در این خصوص به هنگام سفارش و خرید، با توجه به کار و نیاز خریدار، مشاوره  و راهنمایی لازم انجام خواهد شد که بهترین انتخاب در نیل به هدف مشتری صورت گیرد.

مشکلات روش های سنتی

در برخی از کارگاههای سنتی، برای سوراخکاری قطعاتی که بیش از یک سوراخ دارند سوراخکاری در چند مرحله یا با استفاده از چند دستگاه، بعضا با جیگ و فیکسچرهای ساخته شده انجام میشود که در آنها بروز خطا و عدم یکنواختی در کار اجتناب ناپذیر بوده و علاوه بر آن، نیاز به زمان، نیروی انسانی و ماشین آلات بیشتری می باشد. این روش شاید در برای تولید قطعاتی با تعداد کم قابل توجیه باشد ولی برای سوراخکاری قطعاتی که با تیراژ بالا تولید میشوند، علاوه بر آنکه حفظ فواصل، موقعیت ها و تلورانس های دقیق مندرج در نقشه به راحتی مقدور نیست، از نظر اقتصادی نیز قابل توجیه نبوده و صرفه اقتصادی ندارد.

به عنوان مثال اگر در شیوه سنتی، سوراخکاری قطعه ای با چهار سوراخ، در فواصل و موقعیت مشخص توسط یک تا چهار نبروی انسانی و در چهار مرحله صورت میگیرد. با استفاده از یک مولتی اسپیندل مناسب میتوان این کار را با یک نیروی و فقط با استفاده از یک دستگاه، در یک چهارم زمان صرف شده انجام داد.

راهکار نوین با مولتی اسپیندل‌ها

بدین ترتیب، با این روش با بهره گیری از یک مولتی اسپیندل مناسب، علاوه بر اینکه کار با دقت بسیار بالاتری انجام میشود چندین برابر در وقت و نیروی انسانی و دستگاه صرفه جوئی میگردد.

خوشبختانه سالهاست که در خطوط تولید بسیاری از کارگاهها و کارخانجات کوچک و بزرگ صنایع مختلف کشورمان، تفکر رسیدن به فاکتورهای اصلی، افزایش سرعت، دقت، کیفیت، صرفه اقتصادی و راحتی با بهره گیری از مولتی اسپیندل ها کاملا نهادینه و پذیرفته شده است و سوراخکاری و قلاویزکاری در اکثر موارد با استفاده از مولتی اسپیندل ها صورت میگیرد .

مفتخریم که سهم کوچکی درهمکاری با صنعت گران عزیز کشورمان داشته ایم

 

متذکر میگردد مولتی اسپیندل های تولیدی به لحاظ پارامترهای ابعادی نصب و نحوه آن ، کاملا با مولتی اسپیندل های خارجی مورد استفاده در صنایع کشورمان یکسان بوده و به لحاظ جایگزینی نیاز به هیچکونه تغییرات در تجهیزات موجود خریدار نیست و بدون هیچگونه تغییر قابل جایگزینی است .ضمنا سفارش میتواند کاملا بر اساس پارامترهای مورد نظر خریدار طراحی و ساخته شود.